Zielone ogrodzenie Poznań z krzaków liściastych czy iglastych, niskopienne czy wysokie? Które ogrodzenie Poznań będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? Natomiast jak je usadowić w gruncie a także pielęgnować?

Zielone ogrodzenie Poznań z krzewów liściastych czy iglastych, niskopienne bądź wysokie? Które płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? A w jaki sposób je usadowić w gruncie i doglądać?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia. Ozdabia ogród, osłania nas przed miejskim gwarem, kurzem, spalinami, a także wzrokiem przechodniów. Wytwarza miły cień, dostarcza azyl ptakom. Żywopłot minimalizuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które powstają za litym murem ogrodzeniowym. Lecz przed jego budową musimy postanowić, jaką rolę ma pełnić w skwerze. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, bądź zastępować ogrodzenie, bądź wspomóc w rozdziale ogrodu na mniejsze części oraz stworzeniu intymnych kącików? Winniśmy też zadecydować, jaką płot będzie miało docelową wielkość. Od tego zależy wybór typu rośliny albo krzewu.

Olbrzymią zaletą ogrodzeń z drewek oraz krzaków iglastych jest ich trwała zieleń. W czasie kiedy szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków dalej skutecznie maskują nas przed wzrokiem natrętnych.

Panuje osąd, iż najbardziej odpowiednie na tego typu żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. odmiany „Smaragd” a także „Spiralis”, jakie bez docinania trwają wąski kształt. Podczas gdy osiągną odpowiednią wielkość zmniejszamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy czy świerki nastręczają systematycznego strzyżenia.

Na zielone sztacheta z plastyku preferujemy iglaki odporne na chłód. Delikatne tuje wschodnie i cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Skazą takich nasadzeń jest dosyć wysoka cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich często przycinać.

Na zielone ogrodzenie z drzew liściastych wybieramy gatunki, jakie mają wzniesione pędy i odpowiednio się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najprawidłowiej sprawdzają się odporne na mrozy buki i graby.

Takie drzewa, regularnie strzyżone, odpowiednio się zagęszczają, dzięki czemu otrzymane z nich zielone płoty, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeśli wybierzemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wtedy przez parkan nie przedostanie się ani człek, ani zwierzę.

Zależnie od siły przyrostu danego rodzaju mamy z nich zielone ogrodzenia Poznań o różnej wielkości. Małe (30-60cm) szpalery z berberysów służą za szkielet rabat i ścieżek, separują od siebie różne części skweru. Takie dekoracyjne ogrodzenia prezentują się najakuratniej, kiedy je regularnie strzyżemy.

Z gatunków osiągających większe rozmiary, takich jak ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, zdołamy otrzymać całkiem pokaźne żywe ogrodzenia wysokości 1,5 – 2m. Jeżeli mają oddzielać botanik od ulicy, obcinamy je nadając regularny kształt.

Kiedy posadzimy z nich żywe ogrodzenie w głębi parku, zdołamy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez strzyżenia rozrastają się szeroko, podkreślając naturalistyczny charakter tej części skweru. Owo rozwiązanie zdaje przyzwoicie egzamin także w przypadku krzewów zniewalająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Choć te rodzaje można też strzyc, niemniej jednak wówczas o wiele lepiej kwitną.

Na zielone ogrodzenia Poznań zalecane są też krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na płoty najlepiej nadaje się u nas bukszpan, oraz ostrokrzew Meservy. Niemniej jednak i one po ostrych zimach bywają czasem oszpecone przez liście. Na zachodzie Europy lubiane są zielone sztachety PVC z laurowiśni względnie zimozielonych gatunków berberysów. Na nieszczęście , w polskich warunkach klimatycznych ich listki często brązowieją z powodu mrozów. Zatem, o ile już zdecydujemy się na taki parkan, powinien być on mały (do 60-80cm), aby wolno go było opatulić na zimę agrowłókniną i swobodnie wyjąć zaschnięte części.

Jeśli pragniemy uzyskać wyjątkowo dekoracyjny parkan, powinno się posadzić naprzemiennie dwie czy też trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy aranżujemy zielony płot spośród gatunków zrzucających listowie na zimę, korzystnie jest obsadzić go innym, niewielkim, np. z iglaków czy też zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd mają zielone sztachety PCV strzyżone z fantazją- z kędzierzawą linką „grzbietu” czy też wystrzyżonymi wieżyczkami. Powinno się im jednakże poświecić dużo czasu.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s